Jak prawidłowo wykonywać inhalacje

Jakich zasad przestrzegać, by inhalacje były bezpieczne i skuteczne?

1. Nie włączaj na własną rękę do nebulizacji leków. Samodzielnie możesz włączyć nebulizacje z soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej.

2. W kaszlu suchym stosuj inhalacje z soli fizjologicznej, soli z ektoiną lub soli z kwasem hialuronowym. Te możesz wykonać niezależnie od pory dnia.

3. W kaszlu mokrym możesz stosować inhalacje o działaniu wykrztuśnym (sól hipertoniczną 1,5%, 2,2%, 3%). Preparaty z solą hipertoniczną używaj maksymalnie do godziny 16 i nigdy przed drzemką/snem.

4. U malych dzieci używaj maseczki. Przy inhalacjach ze sterydów maseczka powinna przylegać szczelnie do twarzy, a otwory w maseczce warto zakleić np. taśmą klejącą. U starszych dzieci możesz korzystać z ustnika.

5. Pamiętaj, że maseczka do nebulizacji to rzecz osobista. Nie stosuj tej samej u wszystkich członków rodziny. Każdy powinien mieć własną, a po cięższych infekcjach warto cały zestaw (maskę, pojemniczek na lek i dren) wymienić na nowy.

6. Inhalacji ze sterydów używamy w zapaleniu krtani, zapaleniu oskrzeli z ich skurczem, astmie! Nie w każdej infekcji z kaszlem.

7. Po inhalacjach ze sterydów zawsze umyj twarz i zęby oraz wypłucz usta/dziecku podaj coś do popicia.

8. Inhalacje z leków rozszerzających oskrzela używamy w sytuacji zmian nad oskrzelami/w płucach. Nic nie wniosą w leczeniu kaszlu związanego z infekcją górnych dróg oddechowych.

9. Jeśli lekarz zalecił leki rozszerzające oskrzela nie używaj ich bezpośrednio przed wizytą lekarską (kilka godzin). Mogą one zniwelować objawy, które nie będą mogły być usłyszane na wizycie.

10. Inhalacje pozwalają na podanie substancji głęboko do dolnych dróg oddechowych. Z tego powodu nie wolno stosować w nebulizacjach olejków, solanek kupowanych w wielkich butelkach, których roztwory nie są roztworami jałowymi.

Mam nadzieję, że te kilka zasad nieco ułatwi Wam leczenie swoich dzieci i siebie. A inhalacje, właściwie stosowane, niech wychodzą nam tylko ma zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *